Облицювання сходів – один із найскладніших типів робіт, що входять до арсеналу умінь плиточника. Необхідність враховувати одночасно безліч параметрів вимагає від майстра високої кваліфікації. Оформлення щаблів – дуже широка тема і розглянути всі нюанси в одній статті неможливо. Але постараємося описати основні етапи та процеси.
Облицювання сходів – один із найскладніших типів робіт, що входять до арсеналу умінь плиточника. Необхідність враховувати одночасно безліч параметрів вимагає від майстра високої кваліфікації. Оформлення щаблів – дуже широка тема і розглянути всі нюанси в одній статті неможливо. Але постараємося описати основні етапи та процеси.
Вибір матеріалів для обробки сходів
Вибір плитки
Вимоги до оздоблювальних матеріалів:
-
міцність; на крайки сходів припадає значне механічне навантаження, тому звичайний кахель використовувати не рекомендується;
-
морозостійкість; для внутрішнього облицювання ця вимога не актуальна, але для зовнішньої – життєво важлива;
-
неслизька поверхня; не варто вибирати гладку плитку – наприклад, полірований керамограніт на сходах небезпечний для здоров'я; рекомендується використовувати шорстку плитку з протиковзкими насічками.
Якщо ваш бюджет обмежений, до цього списку можна додати невисоку ціну – навряд чи у такому разі ваш вибір впаде на мармур. З урахуванням описаних вимог рядовому споживачеві залишається два основні варіанти: клінкер та керамограніт. Цих типів плитки буде цілком достатньо – доступні сотні та тисячі колекцій на будь-який смак та гаманець.
Вибір клею
До вибору клею необхідно підходити не менш відповідально – через невірні рішення постраждала величезна кількість сходів. Вимоги до суміші аналогічні:
- морозостійкість (для ганків);
- міцність; вона забезпечується тільки при досить хорошій адгезії (зчепленні) з плиткою та основою.
Обидва рекомендовані варіанти плит – клінкер та керамограніт – характеризуються високою щільністю та малою пористістю. Завдяки цьому клей не може проникнути досить глибоко в кераміку - так само, як це відбувається з кахлем. Тому слід компенсувати цей недолік за рахунок підвищеної адгезії – вибирайте клей класу С2 (клас покращених сумішей). Насамперед це стосується вуличного облицювання, але й для внутрішнього оформлення краще брати суміш із запасом ресурсу – це вбереже від головного болю та проблем у майбутньому.
Інструменти для облицювання сходів
Вам знадобляться:
- кельма та зубчастий шпатель для нанесення клею;
- дриль із насадкою для замісу клею;
- лазерний рівень для розмітки сходів;
- бульбашковий рівень для точного укладання;
- плиткоріз (механічний або електричний) для різання плитки;
- болгарка для фігурного різання (якщо це необхідно);
- гумовий молоток;
- маячний шнур (наприклад, капронова нитка або волосінь);
- рулетка;
- хрестики для плитки;
- гумовий шпатель та поролонова губка для затирання швів.
Можливо, додатково знадобиться перфоратор. Потреба у ньому виникає на підготовчому етапі, коли необхідно підрівняти основу.
Підготовка основи
Приклад (для останнього пункту). Вимірювання показали, що 8 із 10 чорнових сходів мають висоту 15,3 см, один – 19,8 см і ще один – 13,5 см (таке не рідкість). При такому розкладі буває простіше плавно варіювати висоту елементів так, щоб різниця досягала 5-7 мм - піднімаючись такими сходами, більшість людей не вловить відмінностей, а для будівельника це рішення може бути знахідкою.
Тут навряд чи є сенс розписувати всі випадки, коли приведення елементів «до спільного знаменника» неможливе або дуже трудомістке. Найчастіше це відбувається з вини суміжників. Просто запам'ятайте, що таке трапляється, тому потрібно бути готовими до цього і вміти підлаштовуватися під ситуацію. Хоча, зрозуміло, єдино коректний варіант робити висоту однаковою.
Розрахунки виконують за допомогою лазерного рівня та рулетки
Розмітка маячного ряду
Ми подбали про площину та висоту сходових елементів. Але треба пам'ятати і про шви – вони мають бути рівними на одній лінії. Для цього по всій довжині сходів натягують маячний шнур, який є орієнтиром при укладанні першого ряду.
На цьому етапі слід з'ясувати відправну точку облицювання ступеня. Вона залежить від розмірів та розкладки плитки. Наприклад, при довжині проступи 115 см і розмірі керамограніту 30*30 см для облицювання одного елемента знадобиться три цілих плити і одна з п'ятисантиметровим підрізуванням. Різниця між цілими та різаною плитками малопомітна – це гарна розкладка.
У такій ситуації відправною точкою, найімовірніше, буде крайня ціла плитка. Відступіть 30 см (при розмірі матеріалу 30*30 см) від краю верхньої проступі та намалюйте позначку. Зробіть те саме на нижній проступі. По відмітках натягніть шнур – ця лінія служить прообразом майбутнього шва.
Деякі майстри ігнорують промахування. При великому досвіді, наметаних очах і не дуже довгих сходах це можливо, але навіть професіоналам краще використовувати нитку. У любителів укладання «на око», швидше за все, приведе до змієподібних швів.
Для вузеньких сходів вистачає одного маяка. Широкі сходи вимагають натяжки двох – з обох боків. Між вертикальними маяками натягують горизонтальний, що забезпечує рівну лінію проступів. Горизонтальні маяки ще «мастхевніші» – якщо «змійку» стиків ще можна буде пробачити, то крива проступь обов'язково приведе до різних по ширині швів.
Рекомендація! Використовуйте маячні нитки на широких і довгих сходах.
Укладання плитки
Є два основні методи облицювання сходів:
- спочатку укладають проступи;
- спочатку встановлюють підсходинки.
Більшість майстрів віддають перевагу першому варіанту – він зручніший. Обидва способи ділять ще на два подваріанти: зверху вниз і навпаки. Ми рекомендуємо облицювання зверху донизу, починаючи з проступів.
На замітку! Завжди бувають винятки – іноді зручніше робити все навпаки. Не варто триматися правил, якщо ситуація до того не має.
Найголовніша турбота на цьому етапі - встановлення маячного ряду по шнуру (йди двох рядів, якщо сходи широкі). Покроковий рецепт укладання:
- встановіть першу плитку – орієнтирами служать шнур та задана нульова точка, яку ви розрахували на етапі розмітки;
- встановіть по шнуру решту плитки першого (умовно вертикального) ряду; стежте за лінією шва та висотою ступеня; не забувайте про невеликий ухил, якщо формуєте його не стяжкою, а плиткою з клеєм;
- облицюйте решту першої (верхньої) проступи; якщо маячний ряд надійно зафіксований, нитка вже не потрібна – можете її прибрати; для перевірки площини використовуйте бульбашковий рівень та рейку (або правило);
- дотримуючись швів (використовуйте хрестики) і висоту ступенів, встановіть решту плит;
- зробіть підрізування, якщо в ній виникає необхідність.
Затирання швів
Затірка виконується так само, як і на стінах та підлогах. Для заповнення швів використовується, наприклад, гумовий шпатель, а їх акуратного формування – поролонова губка. Докладніше про правила та матеріали ви можете прочитати в окремій статті.
Монтаж плінтуса
Без плінтуса забарвлена стіна швидко стане брудною. Плінтус не потрібний на сходах, повністю облицьованих плиткою.
Висновок
Облицювання сходів плиткою - складний процес, який не освоїти з ходу. До того ж, для різання крамограніту та клінкеру необхідний відносно дорогий інструмент. Щоб знизити навантаження на ремонтний бюджет, можна використовувати лайфхак – замовити послугу компанії, що спеціалізується на цьому. Так ви не тільки заощадите, а й отримаєте підрізування заводської якості.